Czym są hydrauliczne urządzenia dynamometryczne?
Hydrauliczne urządzenia dynamometryczne znajdują współcześnie zastosowanie przede wszystkim w różnych dziedzinach przemysłu, przetwórstwa i budownictwa. Ich głównym celem jest tworzenie stabilnych i wytrzymałych połączeń elementów ze stali. Jakie cechy decydują o popularności hydraulicznych urządzeń dyna metrycznych?
Urządzenia dynamometryczne – co to takiego?
Dokręcanie śrub wymaga użycia odpowiedniej siły – nie za dużej i nie za małej. Przy zbyt małej sile mocowany element może odpaść. Zbytnie dokręcenie śruby może doprowadzić do zniszczenia materiału. Idealną moc dokręcenia można uzyskać, używając hydraulicznych urządzeń dynamometrycznych. Dostępne hydrauliczne narzędzia dynamometryczne są zróżnicowane pod względem zastosowania oraz mechanizmu działania – mechanicznego, wychylnego, wskazówkowego, wyzwalanego, łamanego, sprzęgłowego i elektronicznego. Różni je także zakres momentu dokręcenia. Zalicza się do nich między innymi klucze sprężynowo-klikowe, zegarowe, elektroniczne, wkrętaki, wzmacniacze momentu i końcówki do kluczy z gniazdami. Są to urządzenia o niezawodnej konstrukcji i prostej budowie. Hydrauliczne urządzenia dynamometryczne pozwalają na tworzenie połączeń w celu uzyskania odpowiedniego napięcia materiału.
Wykorzystanie specjalistycznego sprzętu
Wielość urządzeń dynamometrycznych powoduje, że można je wykorzystać w różnych sytuacjach. Głównym ich zadaniem jest odpowiednie dokręcenie różnego rodzaju śrub, dzięki czemu można uniknąć awarii lub niebezpiecznej sytuacji. Urządzenia te idealnie nadają się do manipulowania przy niewielkich elementach, które wymagają doskonałego wyczucia. Sprawdzają się także na halach produkcyjnych, na budowie i w różnorodnych serwisach oraz podczas dokręcania styków na zaciskach instalacji elektrycznych.